10 kroków jak napisać CV po angielsku w branży stomatologicznej

Napisanie CV i listu motywacyjnego może wydawać się łatwym zadaniem, bo przecież to kwestia zebrania wszystkich informacji na temat naszej osoby i przelanie tego na kartkę papieru. Musimy jednak pamiętać, że sposób, w jaki to zrobimy, zadecyduje o tym, czy w ogóle pracodawca się z nami spotka. Przygotowałam dla was 10 wskazówek, które możecie użyć podczas pisania CV po angielsku, aplikując o pracę jako higienistka stomatologiczna lub dentysta w Wielkiej Brytanii. Osobiście opierałam się na tych wskazówkach, co zawsze doprowadzało mnie do kolejnego etapu, którym była rozmowa kwalifikacyjna. Dołączyłam również przykładowe CV na którym możesz się wzorować.

1. Nie kłam

Kłamstwo ma krótkie nogi. W świecie internetu przyszły pracodawca może się dużo o was dowiedzieć, wystarczy tylko, że zna wasze imię i nazwisko. Od zawsze powtarzam „Uważaj co wstawiasz na FB, instagram itp., ponieważ zostanie to tam na zawsze”.
Pamiętaj, że Twoje umiejętności również mogą być zweryfikowane, dlatego nie wpisuj w CV, że potrafisz wybielać zęby, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy czy kwalifikacji.

2. Dopasuj swoje CV

Umieść w swoim CV tylko doświadczenie, które ma coś wspólnego z pracą o którą aplikujesz. Twojego pracodawcę niekoniecznie interesuje to, że pracowałaś w Mc Donald’s, jeśli teraz aplikujesz o pracę asystentki stomatologicznej.

3. Napisz list motywacyjny

Udowodnij, że to ty jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. List motywacyjny to dobre uzupełnienie CV. Powinien zawierać tylko twoje dobre strony, opisywać cechy charakteru, jak również pokazywać, że twoje dotychczasowe doświadczenie idealnie wpasuje się w nową rolę. Dodatkowo upewnij się, że jest on nieszablonowy i napisany pod kątem konkretnego pracodawcy.

Zacznij od krótkiego wstępu
Dental position at your practice will broaden my current skill set developed through undergraduate course and 8 years in dental industry.
(Pozycja higienistki stomatologicznej w Państwa praktyce poszerzy mój obecny zestaw umiejętności nabyty podczas studiów i 8 lat spędzonych w branży stomatologicznej.)

Następnie opisz umiejętności nabyte w poprzedniej pracy
I became extremely adaptable, organized and self-motivated person after being employed by agency for dental nurses that required me to work within different clinics and different people every day.
(Po tym, jak zatrudniłam się w agencji dla asystentek stomatologicznych, która wymagała ode mnie codziennej pracy w różnych klinikach z różnymi osobami, stałam się osobą wyjątkowo elastyczną, zorganizowaną i zmotywowaną.)

Jeśli aktualnie pracujesz w zawodzie, wspomnij o tym
My current work experience at (Dental practice name) includes fulfilling the responsibilities of dental hygienist and therapist. This allowed me to master the ability to prioritise my workload, multitask as well as to work under pressure.
(Moje obecne doświadczenie zawodowe w (nazwa praktyki) obejmuje wypełnianie obowiązków higienistki stomatologicznej i terapeutki. Pozwoliło mi to na opanowanie umiejętności priorytetyzowania obowiązków, wielozadaniowości i pracy pod presją.)

Jeśli posiadasz jakieś osiągnięcia, koniecznie je uwzględnij, Twoje CV będzię się wtedy wyróżniać spośród innych
As a qualified Dental Hygienist/Therapist that has been awarded twice for the best clinician by tutors from the University of Dundee and graduated with distinction, I am confident that I would be a great addition to your existing team by delivering high quality dental care to the local community.
(Jako wykwalifikowana higienistka/ terapeutka, która została nagrodzona dwukrotnie za najlepszego studenta przez wykładowców z University of Dundee i ukończyła studia z wyróżnieniem, jestem przekonana, że byłabym wspaniałym dodatkiem do Państwa obecnego zespołu, dostarczając wysokiej jakości opiekę profilaktyczną do lokalnego społeczeństwa.)

4. Pamiętaj, aby zachować ciągłość pracy

Jeśli byłeś długo bez pracy to opisz czym się wtedy zajmowałeś. Może prowadziłeś swój business, doszkalałeś się, uczyłeś innych itd.

5. Posiadaj aktualne CV

Zawsze pamiętaj o tym, żeby informacje zawarte w Twoim CV były aktualne. Nawet jeśli nie szukasz pracy, zawsze staraj się co jakiś czas zaglądać do swojego CV i dopisywać nowe osiągnięcia, doświadczenie czy nabyte umiejętności.

6. Poproś kogoś o sprawdzenie CV

Unikaj błędów w CV jak ognia. Swoje CV zawsze daję kilku osobom do sprawdzenia, wtedy mam pewność, że nie ma w nim błędów. Jeśli jest to CV w języku angielskim, zaufaj osobie, która się na tym zna – na pewno nie używaj do tego Google Translate!

7. Dołącz zdjęcie

W UK nie jest to wymagane, ale też nie jest zabronione. Jeśli chodzi o datę urodzenia, również nie musisz tego podawać w CV, w Wielkiej Brytanii uważa się, że wiek nie powinien dyskwalifikować kandydata aplikującego o pracę.

8. Zadbaj o estetykę

Zadbaj o to, aby Twoje CV było przejrzyste i przyjemne w czytaniu. Pamiętaj o tym, żeby tekst był wyjustowany, tytuł pogrubiony, używaj podpunktów, odpowiednio oddzielaj od siebie tekst. Nie kombinuj, zawsze powtarzam, że minimalizm sprawdza w każdej dziedzinie, nawet w pisaniu CV!

9. Nie przekraczaj dwóch stron

Twoje CV nie powinno być dłuższe niż dwie strony A4. Jeśli tak jest, to oznacza to, że bardzo często zmieniasz pracę lub zawarłeś zbyt dużo informacji.

10. Nie popełniaj plagiatu

Warto wzorować się na przykładowych szablonach, jednakże twoje CV i list motywacyjny powinny być unikatowe. Pamiętaj, że kopiowanie czyjejś pracy może być łatwo sprawdzone poprzez użycie wyszukiwarki Google.

Przykładowe CV (wzór)

Przykładowe CV Strona 1
Przykładowe CV strona 2

Polecane Artykuły