Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia?

zdrowie jamy ustnej a ogolny stan zdrowia

Zdrowa jama ustna jest nie tylko kluczowa aby podnieść pewność siebie, ale także odgrywa istotną rolę w budowaniu dobrego samopoczucia. Nowe badania wykazały, że zdrowie jamy ustnej może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia, a zaniedbanie higieny jamy ustnej może prowadzić do poważnych chorób ogólnoustrojowych. Ten wpis na blogu ma na celu uświadomienie pacjentom, jak ważna jest higiena jamy ustnej poprzez omówienie badań naukowych, które potwierdzają powiązanie zdrowia jamy ustnej z chorobami takimi jak alzhaimer czy cukrzyca.

Choroby układu krążenia

Badania wykazały, że osoby, które cierpią na chorobę przyzębia są w grupie zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia [1]. Bakterie odpowiedzialne za choroby dziąseł, takie jak Porphyromonas gingivalis, mogą przedostać się do krwioobiegu i dotrzeć do serca, powodując stan zapalny i miażdżycę — nagromadzenie blaszki miażdżycowej w tętnicach [2]. Taka sytuacja kliniczna może
prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Przyjęcie zdrowego stylu życia, poprzez odpowiednią dietę i regularne ćwiczenia mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko zarówno chorób dziąseł, jak i chorób serca.

Cukrzyca

Cukrzyca i zdrowie jamy ustnej mają ciekawy dwukierunkowy związek. Badania wykazały że osoby z cukrzycą są bardziej podatne na choroby dziąseł ze względu na upośledzony układ odpornościowy i zwiększony stan zapalny w organizmie [3]. Stan zapalny dziąseł może m.in. z kolei utrudniać regulację poziomu cukru we krwi, zaostrzając powikłania cukrzycowe. Leczenie chorób dziąseł może pomóc w poprawie kontroli poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą[4]. Aby zapobiegać problemom ze zdrowiem jamy ustnej, pacjenci powinny utrzymywać
optymalny poziom HbA1C (hemoglobina glikowana). Pomimo bardzo łatwo dostępnej wiedzy, pacjenci często nie zdają sobie
sprawy z tego, jak bardzo ich choroba może wpłynąć na dziąsła i vice versa, dlatego warto poruszać ten temat w gabinecie stomatologicznym.

Infekcje dróg oddechowych

Zła higiena jamy ustnej może zwiększać ryzyko infekcji dróg oddechowych, takich jak zapalenie płuc i przewlekła obturacyjna choroba płuc [5]. Bakterie w jamie ustnej, szczególnie te, które znajdują się w płytce nazębnej, mogą być wdychane do płuc, prowadząc do infekcji i pogarszania istniejących już chorób. Rzucenie palnie i unikanie biernego palenia, może również wpłynąć pozytywnie na układ oddechowy i znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji.

Płodność i powikłania ciąży

Choroby dziąseł są powiązane z różnymi powikłaniami ciąży, w tym przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową[6]. Jak dobrze wiemy, przedwczesny poród może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych dla dziecka[7]. Dokładna przyczyna tego związku nie została do końca wyjaśniona. Uważa się, że odpowiedź organizmu na stan zapalny może uwalniać grupę hormonów zwaną prostaglandynami, które indukują poród. Kobiety w ciąży powinny poinformować swojego lekarza dentystę i higienistkę o ciąży, aby odpowiednio dopasować rekomendacje do ich potrzeb. Badanie z 2014 roku [9] wykazały również, że przewlekłe zapalenie przyzębia było związane z dłuższym okresem starania się o ciążę. Autorzy badania zalecają zachęcanie kobiet w wieku rozrodczym do regularnych profilaktycznych przeglądów stomatologicznych i higienizacji w celu zachowania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej i przyzębia.

Choroba Alzheimera

Badania dowiodły, że osoby z chorobami dziąseł mogą być bardziej podatne na rozwój choroby Alzheimera. Bakterie odpowiedzialne za choroby dziąseł, takie jak Porphyromonas gingivalis, zostały znalezione w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera, co sugeruje potencjał związek przyczynowy[8]. Warto pamiętać, że przyjęcie zdrowego trybu życia, w tym zbilansowanej diety, regularne ćwiczenia i stymulacja umysłowa mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby.

Referencje

[1] Periodontal Disease and Atherosclerotic Vascular Disease: Does the Evidence
Support an Independent Association? A Scientific Statement From the American Heart
Association. Circulation, https://doi.org/10.1161/CIR.0b013e31825719f3
[2] Periodontitis and Atherosclerotic Cardiovascular Disease: Consensus Report of the
Joint EFP/AAP Workshop on Periodontitis and Systemic Diseases. Journal of Clinical
Periodontology, https://doi.org/10.1111/jcpe.12089
[3] Periodontal Disease: The Sixth Complication of Diabetes Mellitus. Diabetes Care, https://doi.org/10.2337/diacare.16.1.329
[4] Treatment of Periodontal Disease for Glycaemic Control in People with Diabetes
Mellitus. Cochrane Database of Systematic Reviews,
https://doi.org/10.1002/14651858.CD004714.pub3
[5] Association of Periodontal Infections with Atherosclerotic and Pulmonary Diseases.
Journal of Periodontal Research, https://doi.org/10.1111/j.1600-
0765.1999.tb02259.x
[6] Periodontal Infection as a Possible Risk Factor for Preterm Low Birth Weight. Journal
of Periodontology. https://doi.org/10.1902/jop.1996.67.10s.1103
[7] Periodontal Disease and Adverse Pregnancy Outcomes: A Systematic Review.
BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology, https://doi.org/10.1111/j.1471-0528.2005.00827.x
[8] Porphyromonas Gingivalis in Alzheimer’s Disease Brains: Evidence for Disease
Causation and Treatment with Small-Molecule Inhibitors. Science Advances, https://doi.org/10.1126/sciadv.aau3333
[9] Could Periodontitis Affect Time to Conception?
SO Nwhator, OI Opeodu, 1  PO Ayanbadejo, 2  KA Umeizudike, 2  JA Olamijulo, 3  GO Alade, 2  GA
Agbelusi, 2  MO Arowojolu, 1  and T Sorsa 4

Polecane Artykuły