Nić dentystyczna czy szczoteczki międzyzębowe, co jest skuteczniejsze?
Higiena jamy ustnej jest integralną częścią utrzymania ogólnego stanu zdrowia na optymalnym poziomie. Samo szczotkowanie usuwa tylko 60% biofilmu, dlatego aby zapobiegać próchnicy w punktach stycznych i stanom zapalnym dziąseł, ważne jest oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Przyrządy, które możemy używać do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych to między innymi nić dentystyczna, gumowe wyciorki, szczoteczki międzyzębowe i irygator. W tym artykule porównamy skuteczność nici dentystycznej i szczoteczek międzyzębowych, powołując się na badania naukowe.
Nić dentystyczna
Nić dentystyczna jest często stosowana i zalecana przez dentystów na całym świecie. Celem nici dentystycznej jest oczyszczenie płytki nazębnej z pod dziąsła, poprzez wprowadzenie jej do linii dziąsła i wyginając przy zębie w kształt litery C. Wykonując ruch skrobania, usuwamy bakterie z powierzchni zęba. W badaniu przeprowadzonym przez Berchiera i in. (2008) nitkowanie zębów wykazało znaczną redukcję zapalenia dziąseł i krwawienia [1]. Jednak w przeglądzie Cochrane, w którym przeanalizowano 12 badań z udziałem 582 uczestników, stwierdzono, że istnieją „słabe dowody” na to, że nitkowanie może zmniejszyć płytkę nazębną przez 3 miesiące jej użytkowania [2]. Sugeruje to, że skuteczność nitkowania może być ograniczona, szczególnie przy złej technice i stosowaniu nici u pacjentów z dużymi przestrzeniami międzyzębowymi.
Szczoteczki międzyzębowe
Szczoteczki międzyzębowe przypominają z wyglądu szczotki do czyszczenia butelek. Można zakupić je w różnych rozmiarach, co pozwala na uzyskanie wysokiej skuteczności. Świetnie sprawdzają się u pacjentów periodontologicznych u których doszło do utraty kości, u pacjentów ortodontycznych i implantologicznych. Badanie przeprowadzone przez Imai i in. (2015) zasugerowało, że szczoteczki międzyzębowe są
skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej niż nić dentystyczna [3]. Ponadto systematyczny przegląd i metaanaliza przeprowadzona przez Sälzera i in. (2015) porównująca narzędzia do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych podsumowały, że szczoteczki międzyzębowe są skuteczniejsze niż nić dentystyczna w zmniejszaniu zapalenia dziąseł i płytki nazębnej [4].
Podsumowanie
W jednym randomizowanym badaniu klinicznym z udziałem 31 uczestników, porównano efekt nitkowania i użytkowania szczoteczek międzyzębowych przez 2 tygodnie. Badanie wykazało, że szczoteczki międzyzębowe były skuteczniejsze w zmniejszaniu krwawienia i płytki nazębnej [5].
Z drugiej strony, przegląd Cochrane z 2011 roku sugerował, że szczoteczki zębowe i nitkowanie mają podobne działanie w usuwaniu płytki nazębnej i zmniejszaniu zapalenia dziąseł, gdy są wykonywane w połączeniu ze szczotkowaniem zębów [6].
Zarówno nić dentystyczna, jak i szczoteczki międzyzębowe mają swoje zalety i ograniczenia. Podczas gdy niektóre badania sugerują, że szczoteczki międzyzębowe mogą być lepsze w zmniejszaniu płytki nazębnej i zapalenia dziąseł, zauważono również, że skuteczność tych narzędzi może być wysoce indywidualna, w zależności od czynników, takich jak technika, umiejętności manualne, wielkość przestrzeni międzyzębowych i projekt odbudowy protetycznej. Dlatego zaleca się skonsultowanie się z higienistką stomatologiczną w celu określenia najbardziej odpowiedniej metody czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i dobrania odpowiednich narzędzi.
Referencje
- Berchier, C. E., Slot, D. E., Haps, S., & Van der Weijden, G. A. (2008). The efficacy of dental floss in addition to a toothbrush on plaque and parameters of gingival inflammation: a systematic review. International Journal of Dental Hygiene, 6(4), 265-279.
- Sambunjak, D., Nickerson, J. W., Poklepovic, T., Johnson, T. M., Imai, P., Tugwell, P., & Worthington, H. V. (2011). Flossing for the management of periodontal diseases and dental caries in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews, (12).
- Imai, P. H., Hatzimanolakis, P. C., & Oliveira, W. (2015). Interdental Brush versus Dental Floss for Interproximal Plaque Removal: A Systematic Review. Journal of Periodontology, 86(8), 1014-1021.
- Sälzer, S., Slot, D. E., Van der Weijden, F. A., & Dörfer, C. E. (2015). Efficacy of inter-dental mechanical plaque control in managing gingivitis – a meta-review. Journal of Clinical Periodontology, 42(S16), S92-S105.
- Worthington, H. V., MacDonald, L., Poklepovic Pericic, T., Sambunjak, D., Johnson, T. M., Imai, P., & Clarkson, J. E. (2019). Home use of interdental cleaning devices, in addition to toothbrushing, for preventing and controlling periodontal diseases and dental caries. Cochrane Database of Systematic Reviews, 2019(4).