Studia dla Higienistek/Terapeutek w Wielkiej Brytanii

Zostałam higienistką/terapeutką stomatologiczną w Wielkiej Brytanii nie posiadając wcześniej żadnych kwalifikacji z Polski. Dzisiejszy artykuł będzie o tym, jak wygląda rekrutacja na uniwersytet, na którym studiowałam, zagłębię się również w system nauczania i opiszę jak wyglądają na takim kierunku egzaminy. Informcje tu zawarte, dotyczą University of Dundee i nie gwarantuję, że na innych uniwersytetach proces ten wygląda tak samo.

Rekrutacja

Na samym początku należy dowiedzieć się, czy posiadamy odpowiednie kwalifikacje. Na University of Dundee (uniwersytet w Szkocji, na którym studiowałam), wymagane są następujące przedmioty maturalne:

Opcja Nr 1 – Cztery przedmioty maturalne w tym biologia i chemia, trzy przedmioty muszą być zdane na ocenę B (polska 4) i jeden przedmiot na ocenę A (czyli polska 5).
Opcja Nr 2 – Jeśli posiadacie już kwalifikacje w zawodzie asystentki stomatologicznej, wymagane wtedy są 3 przedmioty maturalne na ocenę B. Jednym z tych przedmiotów musi być biologia.
Opcja nr 3 – Kurs ze szkoły policealnej (College) + kwalifikacje w zawodzie asystentki stomatologicznej, do tego 2 przedmioty maturalne na ocenę B. Wymaganym przedmiotem jest biologia.
Opcja nr 4 – Opcja indywidualna, czyli posiadanie innych kwalifikacji, które nie są podane na stronie uniwersytetu. W takim przypadku należy wystosować e-mail do uczelni z zapytaniem, czy wasze kwalifikacje dają szansę dostania się na ten kurs.

Jeśli już posiadacie odpowiednie dokumenty, następnym krokiem jest wypełnienie aplikacji online i napisanie listu motywacyjnego. Bardzo dobre oceny z przedmiotów maturalnych, nie gwarantują miejsca na studiach. Rocznie przyjmowanych jest tylko 10 kandydatów, dlatego to list motywacyjny pokazuje, kto tak naprawdę zasługuje, żeby przejść do następnego etapu. Aplikację należy wypełnić na stronie UCAS, a jej koszt to 26 funtów

Interview (Rozmowa kwalifikacyjna)

Jeśli list motywacyjny jest wystarczająco interesujący i posiadacie odpowiednie kwalifikacje, następnym etapem jest interview. Zarówno przyszli studenci Oral Health Sciences, jak i przyszli studenci Dentistry przechodzą przez to samo interview zwane the multiple mini-interview (MMI). MMI jest to forma rozmowy, która składa się z kilku krótkich testów, przeprowadzanych na czas. Zazwyczaj każda stacja (lącznie 13 stacji) trwa około 4-5 minut. Tego rodzaju interview pozwala na sprawdzenie umiejętności miękkich kandydata pod presją czasu.

Kilka przykładowych stacji, które pojawiły się na moim intreview:
1. Zbudować małe autko z klocków lego przy użyciu instrukcji.
2. Poprowadzić niewidomą osobę (która trzyma w ręce długopis) po planszy z labiryntem.
3. Wybrać z listy prezenty, które wypada przyjąć od pacjenta. Rozmowa z aktorem (gra pacjenta), który chce podarować Ci bardzo drogi prezent. Sprawdzano tu profesjonalizm.
4. Kilka pytań o General Dental Council.
5. Rozmowa z agresywnym pacjentem (aktor), który czeka od 30min na swoją wizytę i nie jest z tego zadowolony.

Muszę szczerze przyznać, że po takiej rozmowie człowiek jest bardzo zmieszany i nie jest w stanie określić czy dobrze mu poszło. Do takiego testu nie jesteśmy w stanie się przygotować, pokazuje nas takimi, jakimi jesteśmy. Nie są ważne oceny, ważna jest osobowość, inteligencja i odporność na stres.

Nauka i Egzaminy

Studia Oral Health Sciences trwają 3 lata, od poniedziałku do piątku (zazwyczaj około 6-7h dziennie). Na pierwszym roku uczysz się anatomii, fizjologii, embriologii, genetyki, patologii, histologii i biochemii, poznasz również bologię jamy ustnej. Rozwijane są także umiejętności manualne a już na drugim semestrze zaczynasz leczyć pacjentów. Rodzaje zabiegów przeprowadzanych na tym etapie, obejmują udzielanie porad dotyczących zdrowia jamy ustnej, badanie jamy ustnej i leczenie przyzębienia.

Egzaminy odbywają się pod koniec każdego semestru. Pod koniec pierwszego semestru odbywa się egzamin praktyczny gdzie musicie zademonstrować umiejętności posługiwania się skalerami ultradźwiękowymi i manualnymi, sondowanie, dawanie różnych instrukcji pacjnetowi, umiejętność zakładania korony przy użyciu tymczasowego cementu (przydatne, gdy podczas skalingu poluzuję się korona). No i oczywiście mnóstwo egzaminów z teorii.

Na drugim roku uczysz się nowych umiejętności ze stomatologii zachowawczej i zaczynasz wykonywać różnego rodzaju wypełnienia i zdjęcia rentgenowskie.
Jeśli chodzi o stronę teoretyczną to ten rok obejmuje:
– Choroby człowieka
– Nagłe wypadki medyczne
– Materiały Stomatologiczne
– Radiologie
– Behawioryzm.

Egzaminy na tym roku są praktyczne i teoretyczne. Egzamin praktyczny obejmuje wykonanie wypełnienia (amalgamat i kompozyt), wycisków, mieszanie różnych materiałów, zakładanie koferdamu, lakowanie zębów, udzielenie pierwszej pomocy (reanimacja, krwawienie, trudności w oddychaniu, omdlenie, napad epileptyczny, atak serca, udar mózgu, anafilaksja, hipoglikemia, hiperglikemia), egzamin z wykonywania zdjęć rentgenowskich.

Odbywa się również egzamin, który sprawdza umiejętności komunikacji z pacjentem. Na moim egzaminie, musiałam wykonać zdjęcia rentgenowskie, niestety moja asysta coś popsuła i zdjęcie należało powtórzyć. Pacjent był bardzo niezadowolony za względu na dodatkowe promieniowanie. Oceniano moje zachowanie i  jak z tego wybrnę (oczywiście wykonywanie zdjęcia było umowne, moim zadaniem było tylko prowadzić dialog z aktorem).

Ostatni rok to bardzo dużo praktyk, przyjmowanie pacjentów na uniwersytecie, jak również w 3 różnych miastach. Część teoretyczna na trzecim roku obejmuje uzębienie dzieci. Egzaminy na ostatnim roku są najbardziej stresujące, trzeba znaleźć 2 pacjentów jednego Perio i drugiego z dużą ilością ubytków. Musisz wykonać plan leczenia od początku do końca, modlić się, żeby pacjent przychodził na wizyty i Cię nie wyrolował. Obydwa przypadki muszą być dokładnie opisane i na koniec przedstawione przed komisją. Komisja na egzaminie wałkuje studenta przez 20-30min, może zadać różne pytania, nawet niezwiązane ze stomatologią np. pacjent cierpi na astmę, jak mu udzielisz pomocy, jeśli podczas zabiegu dostanie ataku. Egzamin końcowy pisemny, który obejmuje material z całych trzech lat trwa 2h.

Kariera

Zakres umiejętności terapeutki stomatologicznej

Po ukończeniu studiów można aplikować o kolejny rok praktyk lub po prostu rozpocząć pracę. Osobiście wybrała pracę ze względów finansowych i nie chciałam spędzić kolejnego roku poza domem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, a nie uwzględniłam tego w artykule to napisz do mnie.

Polecane Artykuły