Praca higienistki w Wielkiej Brytanii

Na ostatnim kongresie PAPS obyła się moderowana debata na temat sytuacji polskich higienistek na tle reszty Europy. Zainspirowana tą debatą, postanowiłam napisać artykuł, w którym dowiesz się, jak wygląda praca higienistki w UK. Poruszę takie tematy jak edukacja, posiadanie własnego gabinetu, bycie higienistką na własnej działalności, jak również praca na etat w tym zawodzie.

Edukacja

Osoby, które pragną podjąć pracę w tym zawodzie, w większości przypadków podejmują 3-4 letnie studia Bachelor of Science in Oral Health Science, Bsc Dental Hygiene Therapy, Bsc Oral and Dental Health Sciences (każdy uniwersytet ma swoją nazwę takiego kierunku). Po studiach otrzymują kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu jako hygienist / therapist.

Studia w Szkocji są darmowe dla szkockich studentów, jak również dla osób z EU. Jeśli zdecydujecie się na studia w Anglii, jest to koszt 9250 funtów za rok akademicki. Oczywiście ze względu na duże koszta, jest możliwość aplikowania o kredyt studencki, który należy zacząć spłacać w momencie, gdy nasze zarobki przekroczą 1577 funtów na miesiąc po zakońeczeniu studiów. Im większe zarobki, tym większa miesięczna rata kredytu. Jeśli po studiach zdecydujecie się pracować poza granicami UK, wtedy próg zarobkowy jest dostosowywany do kraju, w którym mieszkacie.

Bycie higienistką / terapeutką w UK to w pewnym sensie prestiż, ponieważ każdego roku na taki kierunek przyjmowane jest tylko 10 osób. Sprawia to, że każda osoba po ukończeniu studiów ma szanse znaleźć pracę, jak również jest cenioną częścią zespołu stomatologicznego za względu na wiedzę i umiejętności, jakie posiada. Higienistka w UK bierze aktywny udział w leczeniu pacjenta. Gabinet bez chociaż jednej higienistki stomatologicznej to już rzadkość, a obowiązki asystowania lekarzowi podczas zabiegów przejmuje Dental Nurse. Taka osoba kończy inną szkołę / kurs.

Podsumowując, Dental Nurse i Dental Hygienist/Therapist to dwa odrębne zawody.

Praca

O pracę też trzeba czasami powalczyć, szczególnie w małych miastach. Są lepsze i gorsze gabinety, jak wszędzie, więc jeśli planujesz wyjazd do UK, to polecam miasta takie jak Londyn, Manchester, Birmingham, Glasgow czy też Edynburg. Tam na pewno będzie w czym wybierać.

Aby podjąć pracę, można przejść roczne praktyki, lecz nie jest to obowiązkowe. Osobiście pracę podjęłam zaraz po studiach, ponieważ wcześniej ukończyłam kurs Dental Nurse i pracowałam przez 3 lata w tym środowisku. To sprawiło, że byłam świadoma swojej wiedzy i umiejętności.

NHS czy Private

Zdecydowanie Private! NHS (odpowiednik polskiego NFZ) jest dla osób o silnych nerwach. Przerabiałam dwie opcje. Uwierzcie mi, że jestem dość sprytna i szybka w tym, co robię, ale praca w gabinecie NHS to był bieg przez przeszkody. Praca bez asysty, 15-20 min na każdego pacjenta, grafik czasami full od 9:00 – 17:30, co oznaczało przyjęcie około 22 pacjentów. W międzyczasie trzeba ogarnąć gabinet i zrobić notatki kliniczne – koszmar. Wytrzymałam prawie dwa lata. Dzięki temu doświadczeniu mam dużą tolerancję na stres w pracy i ciężko mnie wyprowadzić z równowagi. Bywały momenty kryzysowe gdzie miałam mdłości na samą myśl, że moja noga musi przekroczyć próg tego miejsca.

Praca na etat a własna działalność

Obie opcje mają swoje korzyści. Zapewne, tak jak w Polsce praca na etat jest bardziej stabilna. Daje nam płatny urlop i poczucie bezpieczeństwa. Również kwestia czy pacjent się pojawi, czy nie, jest mało istotna, ponieważ higienistka ma płacone za godzinę, a nie od zabiegu (w moim mieście jest to około 20-35 funtów/h, wszystko zależy od stażu pracy).

Praca na samozatrudnieniu to opcja dla odważnych i przedsiębiorczych ludzi, zapewnia większe zarobki, jeśli trafimy na dobrze rozwinięty gabinet, który zapewni nam dużą ilość pacjentów.

Są dwie możliwości, jeśli chcemy założyć swoją działalność. Pierwszą opcją jest otworzenie własnego gabinetu. Jest to możliwe z tego powodu, że higienistka w UK może pracować samodzielnie, jak również może tworzyć plan leczenia w zakresie swoich umiejętności i kwalifikacji. Gabinet, który otworzy higienistka, jest objęty takimi samymi wymogami jak tradycyjny gabinet stomatologczny.

Kolejną opcją własnej działalności jest praca jako kontraktor, czyli praca w kilku gabinetach jednocześnie. Przy takiej opcji, nie musisz martwić się o wyposażenie gabinetu, czynsz lub administracje itp. (no, chyba że oczekujesz super specyficzny, niestandardowy sprzęt to gabinet może odmówić zakupu). Pod koniec każdego miesiąca, należy wystawić fakturę do każdeje praktyki, a wtedy właściciel przelewa wcześniej ustalony procent na Twoje konto. W moim mieście higienistka otrzymuje około 25%-35% od zabiegu, a koszt higienizacji to około 50-60 funtów.

Doskonalenie zawodowe – punkty edukacyjne

Higienistki/Terapeutki mają zarówno prawo, jak i obowiązek doskonalenia zawodowego. Formy doskonalenia zawodowego oraz liczbę tzw. ”godzin edukacyjnych”, jakie należy uzyskać za ich realizację oraz sposób weryfikacji określa General Dental Council. Aktualnie Higienistki/Terapeutki mają obowiązek uzyskać 75 godzin podczas jednego cyklu, który trwa 5 lat. Kursy należy robić na bieżąco a minimalna wymagana ilość godzin rocznie to 15. Nie można również odbyć 75 godzin kursów podczas jednego roku a przez pozostałe nie robić nic.

Czy zawód Higienistki jest opłacalny?

Odpowiedź, jest bardzo prosta – tak jest opłacalny. Już zaraz po studiach, bez doświadczenia, oferowane są zadowalające zarobki, a higienistka stomatologiczna zarabia między 16.50 £ a 30.00 £ na godzinę. Większe miasta oferują rozwój i pracę w nowoczesnych gabinetach. Aktualnie w Wielkiej Brytanii jest dużo gabinetów, które poszukują higienistek. Znalezienie pracy nie stanowi problemu, pacjenci są bardzo przyzwyczajeni do tego typu usług, co sprawia, że higienistki są ważną częścią zespołu stomatologicznego. Z moich obserwacji wynika, że pacjenci częściej zapominają o regularnym przeglądzie niż o wizycie ze swoją higienistką.

Polecane Artykuły